Хаос на стартот на Ролан Гарос – Азаренка го напушти теренот и порача: „Ова е веќе смешно…“

Проблем уште на првиот ден од Грандслем турнирот „Ролан Гарос“. Силниот дожд и ладното време воопшто не се погоди за тениски натпревари, па сосема очекувана е лутината кај Викторија Азаренка.

Од самото излегување на теренот против Данка Ковиниќ, Азаренка беше незадоволна од условите на терен, па се жалеше кај судијата и бараше доаѓање на супервизор.

„Ова станува веќе смешно. Не сакам да седам тука, затоа што се смрзнувам. Нема да чекам повеќе ниту една минута, тука е ладно, осум степени, јас живеам на Флорида. Ова не се услови за тениски натпревар“ – порача Белорусинката.

Азаренка и Црногорката го напуштија теренот при 2-1 во првиот сет, подоцна се вратија па го доиграа натпреварот во кој Белорусинката на крајот славеше со 6-1,6-2.

Се вчитува...