Хаос на улиците на Севилја: Крвава тепачка меѓу германски и шкотски навивачи (ВИДЕО)

Општ хаос настана на улиците на Севилја, додека навивачите на Ајнтрахт од Франкфурт и шкотскиот Ренџерс се судрија пред почетокот на финалето на Лига Европа. Наводно, навивачите на двата тима има три пати повеќе од капацитетот на стадионот „Рамон Санчез Писхуан“, каде се игра финалето на второто најсилно европско клупско натпреварување.

Во текот на денот имаше помали препукувања, а на крајот се прерасна во масовна тепачка, во која беа повредени многу навивачи, фрлајќи шипки од околните кафулиња, а некои делови од градот беа целосно демолирани.

На снимката се гледаат навивачи како фрлаат столови во градината на кафулето, а не е јасно дали конфликтот го започнале Германците или Шкотите, бидејќи и двете навивачки групи се познати по инциденти.

 

Се вчитува...