Херера е најдобар лев бек во шампионатот на БиХ

Колумбиецот со македонски пасош, Себастијан Херера, има сезона за паметење во БиХ, одличниот лев бек стигна до титулата со екипата на Борац Бања Лука, а денеска стигна и до индивидуално признание.

Имено, Фудбалската Федерација на БиХ го објави идеалниот тим на сезоната во овој шампионат, по гласањето во кое учествуваа сите играчи и тренери од оваа елига. Во него, за најдобар лев бек во лигата на БиХ беше избран токму Херера, кој во македонскиот шампионат играше неколку одлични сезони во дресот на Работнички и Брегалница.

Во идеалниот тим на БиХ се најдоа: Хаџикиќ, Квржиќ, Херера, Хркач, Баришиќ, Благајиќ, Буљубашиќ, Вуковиќ, Гулијашвили,Видиќ и Билбија.

За најдобар фудбалер на лигата е избран репрезентативецот на БиХ и најдобриот стрелец на овој шампионат, Немања Билбија од редовите на Зрињски.

Се вчитува...