Хоакин стана нов рекордер во Лигата на Европа

Откако во февруари стана најстариот играч кој запиша асистенција во Лигата на Европа, крилниот играч на Бетис, легендарниот Хоакин испиша уште еден рекорд во ова натпреварување. Тој стана и највозрасниот стрелец во Лигата на Европа.

Бетис вчера го совлада Лудогорец со 3-2, а вториот гол го постигна токму шпанскиот ветеран. Со 41 година и 56 дена, Хоакин сега и официјално е најстариот играч кој постигна гол во ова натпреварување.

„Пред почетокот на натпреварувањето им кажав на моите соиграчи дека ќе бидам рекордер, без разлика што и да направам, затоа што нема преголем број на играчи на мои години“, рече Хоакин.

Се вчитува...