Холанѓаните го вратија шармот на Формула 1 – спектакл на трибините на „Зандворт“ (ВИДЕО)

Големата награда на Холандија по 36 години се врати на патеката „Зандворт“, а за спектаклот да биде комплетен холандскиот возач Макс Фестапен стигна до првото место пред своите навивачи.

Спектакуларниот викенд на патеката знаеја да го прослават навивачите кои во текот на самата трка неколку пати палеа димни бомби во портокаловите бои, а на финалното преминување преку целната рамнина следеше и огномет за големо славје на трибните со што Холанѓаните го вратија шармот на најбрзото натпреварување во светот кој изостануваше во последните неколку години.

Се вчитува...