Хрватска против Грција за пласман на ЛОИ

Кошаркарите на Хрватска се пласираа во завршниот натпревар за Летните олимписки игри и ќе игра против Грција, која претходно ја разби Словенија убедливо со 28 разлика.

Хрватите ја совладаа Доминиканска Република со 80-77, благодарение на одличниот финиш од средбата и на расположениот Зубац кој постигна 25 поени. Дуарте кај Доминиканците беша нејафиксен со 17 поени.

Претходно во финале се пласираа селекциите на Бразил, Грција, Бахами и Летонија. Летонија ќе игра против Бразил, Бахамите го чекаат подобриот од Финска – Шпанија, додека победникот од Италија – Литванија ќе игра со подобриот од Порторико – Мексико.

Се вчитува...