Хрватската штафета најдобра на Балканското триатлон првенство

Репрезентативците на Хрватска триумфираа на штафетниот триатлон кој денеска го затвори Балканското првнество и Европски куп кои  се одржуваа во Охрид. Хрватската четворка имаше најдобар резултат, а подиумот го пополнија уште и двата тима на Турција кои ги освоија среброто и бронзата.

Во штафетното натпреварување имаше и македонски тим. Триатлон штафетата е нова олимписка дисциплина и од следните Игри во Токио ќе биде во официјалната конкуренција.

На завршниот ден се одржаа и натпреварувањата кај рекреативците кои беа поделени во неколку возрасни категории.

Вчера во главното натпреварување, елитната конкуренција, најуспешни беа српските триатлонци. Вида Медиќ и Огњен Стојановиќ ги освоија титулите.

 

Се вчитува...