Инграм е кошаркар со најголем напредок сезонава во НБА

Ѕвездата на Њу Орлеанс Пеликанс, Брендом Инграм е избран за кошаркар со најголем напредок сезонава во НБА лигата. Инграм беше „жртвуван“ од Лос Анџелес Лејкерс во „оф сезоната“ како би го добиле Ентони Дејвис, а младиот кошаркар покажа дека може да игра на одлично ниво.

Тој имаше одлична сезона во која во отсуство на Зајон Вилијамсон беше прва „ѕвезда“ во тимот на Пеликанс. Инграм сезонава просечно бележеше по 23,8 поени и 6,1 скок што е за скоро пет поени и еден скок по натпревар подобро од минатогодишниот учинок во ЛА.

 

 

View this post on Instagram

 

@1ngram4 of the @pelicansnba named 2019-20 Kia NBA Most Improved Player of the Year! #KiaMIP #NBAAwards

A post shared by • #WholeNewGame • (@nba) on

Се вчитува...