Испаднаа, па го сменија тренерот

Германскиот клуб Келн се раздели со тренерот Тимо Шулц откако „Козите“ испаднаа од Бундеслигата. 46-годишникот го презеде тимот во јануари со договор до крајот на сезоната и во соопштението на клубот во понеделникот се вели дека тој нема да биде обновен за претстојната сезона во „Цвајте“.

Поранешниот тренер на Базел и Сент Паули , Шулц не можеше да го извлече тимот од опасната зона, постигнувајќи само три победи во 18 натпревари, а Келн заврши на претпоследното место.

„Бевме на мислење дека ни е потребен нов импулс за предизвиците што претстојат во претстојната сезона“, рече извршниот директор Кристијан Келер. „Сакам да му се заблагодарам на Тимо за неговите напори. Како тренер и како личност, тој даде се за клубот од првиот до последниот ден“, додаде Келер.

Се вчитува...