Испишана историја на ЛОИ, 12-годишно девојче освои медал (ВИДЕО)

Јапонската скејтбордерка Сакура Јосозуми освои златен медал во дисциплината скејтпарк на Олимписките игри во Токио. Јосозуми оствари резултат од 60,09 поени. Нејзиниот сонародник, 12-годишната Кокона Хираки го освои сребрениот медал со 59,04 поени.

Бронзата ја освои 13-годишниот Британец Скај Браун со 56,47 поени, а Кокона и понатаму е главна ѕвезда на натпреварувањето. Има само 12 години и 343 дена на денот на освојување на медалот, па ова значи дека го имаме и најмладиот освојувач на медал од 1936 година.

Во тоа време, 12-годишниот Ноел Вандерното беше дел од францускиот веслачки тим.

 

 

 

 

 

 

 

Се вчитува...