Ивановски запрен во првото коло од Челинџерот во Јакаичи

Најдобриот македонски тенисер, Калин Ивановски претрпе несреќен пораз во првото коло од Челинџер 100 турнирот во Јакаичи, Јапонија. Во меч кој се играше 2 часа и 39 минути тој загуби од Италијанецот Џовани Фонио во 2-1 во сетови.

Првиот сет му припадна на Ивановски кој славеше со 6-4 во гемови, а Македонецот имаше предност и во вториот сет, но сепак истиот заврши со победа на Италијанецот од 7-6 по тај-брејк.

Одлучувачкиот сет одново беше одлучен со тај-бејк во кој во играта на поени одново славеше Фонио.

Се вчитува...