Избрани најдобрите дефанзивни тимови во НБА

Најдобриот дефанзивец во НБА, Јанис Адетокумбо од Милвоки Бакс го предводи тимот на најдобри одбранбени кошаркари во НБА лигата. Покрај грчкиот репрезентативец во првата петорка се најдоа и Ентони Дејвис од ЛА Лејкерс, Руди Гобер од Јута Џез, Маркус Смарт од Бостон Селтикс и Бен Симонс од Филаделфија 76.

Вториот тим пак го предводи Кавај Ленард од ЛА Клиперс на кој му се приклучи и неговиот согирач Патрик Беверли, а тука се и Бем Адебајо од Мајами Хит, како и двоецот од Милвоки Бакс, Брук Лопез и Ерик Бледсо.

 

 

View this post on Instagram

 

Congratulations to the 2019-20 All-Defensive First & Second Teams! ?

A post shared by @ nbatv on

Се вчитува...