Јанис Адетокумбо мета на нацисти (ФОТО)

Муралот посветен на најдобриот грчки кошаркар Јанис Адетокумбо во Атина е уништен од страна на нацисти. Тие на графитот во чест на најкорисниот кошаркар во НБА лигата за минатата сезона, нацртале кукаст крст кој е симбол на Нацистичката партија во Германија за време на Втората светска војна. Исто така тие на муралот напишале „СС“ и го уништиле лицето на Јанис на сликата.

 

Се вчитува...