Качанов прв полуфиналист во Мелбурн, Корда го предаде мечот

Рускиот тенисер Карен Хачанов е првиот полуфиналист на Австралија Опен, откако Американецот Себастијан Корда го предаде мечот поради повреда.

Хачанов водеше со 7-6, 6-3 и во третиот сет имаше предност од 3-0, со што Корда мораше да го предаде мечот поради болки во зглобот.

Моментално 20-тиот тенисер во Светот ќе игра во полуфиналето со подобриот од Циципас – Лехечка.

Се вчитува...