Кам-бек на Роџер: Рутински против Истомин за пласман во второто коло на Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во второто коло на Ролан Гарос со рутинска победа над Узбекистанецот Денис Истомин во три сета. Федерер, моментално осмиот играч на АТП-листата, славеше против 204-от рекет во светот со 6:2, 6:4, 6:3 за еден час и 35 минути игра.

Легендарниот тенисер се врати на Отвореното првенство на Франција по пауза од една година, каде го одигра својот последен натпревар во полуфиналето во 2019. Во меѓувреме, тој имаше долга пауза поради повреда. Потоа забележа изненадувачки порази на неколку турнири, вклучително и неодамнешното испаѓање на стартот од Женева, но беше подготвен за стартот на Гарос.

Роџер денес покажа квалитетна игра, го диктираше темпото од самиот почеток и не му дозволи на ривалот никаква шанса за брејк.

 

 

 

 

 

 

Се вчитува...