Камил Штох од Бишофсхофен до историја, во друштво на легендарниот Ханавалд

Полскиот ски – скокач Камил Штох влезе во историјата, победувајќи на сите четири станици од традиционалната новогодишна турнеја „Четири скокалници“. По Оберсдорф, Гармиш, и Инсбрук, Полјакот беше најдобар и на денешното натпреварување во Бишофсхофен и на доминантен начин славеше триумф, како втор ски-скокач во 66-годишната историја на кого тоа му успеало, после Свен Ханавалд.

А токму Ханавалд дојде да го поздрави и да му честита за големиот успех.

Штох триумфираше со скокови ос 132,5 и 137 метри. Со него на подиумот беа и Норвежанецот Андерс Фанемел и Германецот Андреас Велингер.

Се вчитува...