Канада стигна до историската прва титула во „Били Џин Кинг“ купот

Женската тениска репрезентација на Канада го освои првиот во историјата трофеј во „Били Џин Кинг“ купот откако во финалето кое се играше во Севилја славеше над Италија со 2-0 во победи.

Првиот поен за Канада изненадувачки го донесе младата Мартина Стакушиќ која славеше против 43. тенисерка во светот Мартина Тревисан со 2-0, по сетови 7-5 и 6-3. Клучниот поен за конечен триумф го донесе Лејла Фернандез која исто така со 2-0 (6-2 и 6-3) беше подобра од Јасмин Паолини.

Ова за Канада е историски прв трофеј во ова натпреварување.

Се вчитува...