Канелјас е МВП, четири „вардарци“ во дрим-тимот… (видео)

Во ситуација кога во голем стил стигнаа до титулата во СЕХА, ракометарите на Вардар сосема очекувано го имаа главниот збор и при изборот на дрим-тимот на овој завршен турнир. Жоан Канелјас, кој заедно со Дибиров беше најдобар стрелец во финалето со Веспрем, беше избран за најдобар среден бек, воедно закитувајќи се и со МВП признанието.

Шпанскиот ас беше еден од четирите „вардарци“ кои се најдоа во дрим-тимот на СЕХА, заедно со Дибиров, Чупиќ и Борозан, на кои друштво ќе им прават Криштопанс, кој во следната сезона ќе го носи црвено-црниот дрес, како и Алиловиќ и Нилсон од Веспрем, заедно со легендарниот Ласло Наѓ кој беше избран за најдобар дефанзивец.

ДРИМ-ТИМ НА Ф4 НА СЕХА-ЛИГАТА

ГОЛМАН: Мирко Алиловиќ (Веспрем)

ЛЕВО КРИЛО: Тимур Дибиров (Вардар)

ЛЕВ БЕК: Вуко Борозан (Вардар)

ДЕСНО КРИЛО: Иван Чупиќ (Вардар)

ДЕСЕН БЕК: Дариус Криштопанс (Мешков Брест)

СРЕДЕН БЕК: Жоан Канелјас (Вардар)

ПИВОТ: Андреас Нилсон (Веспрем)

ДЕФАНЗИВЕЦ: Ласло Наѓ (Веспрем)

Се вчитува...