Кариерата на Алонсо се ближи кон крајот?

Двојниот светски шампион во Формула 1, Фернандо Алонсо, не е задоволен од тоа како се одвиваат работите во Мекларен и можно е наскоро да ја заврши кариерата во Ф1. Од неколку старни стигнуваат такви најави.

Викендов, делегација на Мекларен предводена од Зак Браун и менаџерот на Алонсо, Луис Гарсија Абад престојувала во Детроит и можно е Шпанецот да биде во центарот на амбициите за Мекларен за атак на Индикар 2019.

Крајот на Алонсо во Ф1 го најави и поранешниот тенисер, сега коментатор на Скај спортс, Мартин Брендал обелодени дека Алонсо лично му го потвдрил тоа.

Фернандо е  во период во кој би сакал да во подруга позиција. Тој сака да се бори за победи, титули, подиуми, па логично е дека не е премногу среќен од сегашната позиција“ – вели Брендл.

Следната трка во годинашниот Ф1 шампионатот ќе се вози на 10 јуни во Монтреал за ГН на Канада.

Се вчитува...