Каспер Руд ќе биде последната пречка за Ѓоковиќ на патот до титулата на Ролан Гарос

Норвежанецот Каспер Руд е вториот финалист на на вториот гранд-слем турнир во сезоната, францускиот Ролан Гарос.

Норвешкиот тенисер во полуфиналето без поголеми проблеми славеше над Германецот, Александар Зверев со максимални 3-0, по сетови 6-3, 6-4 и 6-0.

Во финалето Каспер Руд ќе има за мисија да го спречи Новак Ѓоковиќ да стигне до својата рекордна 23. гранд-слем титула. Мечот е закажан за во недела.

Претходно, утре на програмата е женското финале во кое ќе се сретнат Ига Швјонтек и Каролина Мухова.

Се вчитува...