Кирјос фрлаше стол на терен, Ѓоковиќ лесно победи (видео)

Новак Ѓоковиќ се пласираше во третата рунда од Мастерс-турнирот во Рим, откако многу полесно од очекувањата го совлада Денис Шаповалов од Канада (6-1, 6-3). Првиот носител мина на теренот само 66 минути, препуштајќи му на противникот четири гејма, потврдувајќи дека во одлична форма ќе го дочека Ролан Гарос откако минатата седмица го освои и турнирот во Мадрид.

Скандал повторно приреди Ник Кирјос, кој воопшто не го доврши својот меч со Норвежанецот Каспер Руд. При резултат 1-1 во сетови проблематичниот Австралиец го загуби сопствениот сервис, по што почна да се жали за гледачите кои се движеле додека тој сервирал. Кирјос ги загуби нервите, беше казнет од судијата, по што дополнително полуде, најпрвин го фрли рекетот, па и стол на теренот, за на крајот да се повлече.

 

Се вчитува...