Клоп: После 3-1 нема што да изгубите

Ливерпул вечерва од 21 часот на „Енфилд“ ќе се сретне со Реал Мадрид во реваншот од четвртфиналето во Лигата на шампионите и ќе се обидат да ја надополнат разликата од првиот натпревар на кој загубија со 3-1.

Навивачите нема да бидат на „Енфилд“, но сите ќе посакаат пресврт каков што „црвените“ направија против Барселона пред две години.

Токму отсуството на навивачите Јирген Клоп смета дека претставува отежнувачка околност за неговиот тим.

„Кога ќе изгубите со 3-1 на првиот натпревар, се чини дека веќе сте елиминирани. Тоа значи дека немате што да изгубите и нам ни останува само да се обидеме. Нема пресврт бидејќи веќе еднаш сте направиле голем пресврт. Шанса имате само ако играте навистина добар фудбал во даден момент. Најдобро е да не се ставате во ситуација да играте под притисок и дека ви треба пресврт. Големи пресврти не можат да се случат лесно и постојано, особено кога нема навивачи на стадионот. Мора да создадеме добра атмосфера за овој натпревар и ќе го сториме тоа“, изјави Јирген Клоп пред реваншот.

Германецот е свесен дека на неговиот тим му се потребни најмалку три гола.

„Не можеме да ја игнорираме одбраната во оваа игра затоа што лесно би биле казнети за тоа. Не сум сигурен дека некој во светот може да игра натпревар против Реал без Реал да има никакви шанси. Тие не победија, а потоа неколку дена подоцна ја победија Барселона, па затоа е јасно дека се во добра форма. Мораме да се справиме со тоа, да се одбраниме на врвно ниво и да создадеме шанси за себе. Мора да бидеме на апсолутно највисоко ниво за да имаме шанса. Нашата ситуација е јасна. Токму затоа ова натпреварување е интересно, имате правило дека головите на гости се бројат поинаку. Не смееме да примиме гол, и ако успееме да создадеме повеќе шанси отколку во Мадрид, ќе видиме каде ќе не однесе тоа“, изјави менаџерот на Ливерпул.

Се вчитува...