Комити: Зарем некој треба да загине само затоа што навива за друг клуб?

Навивачката група „Комити Запад“ преку соопштение јавно го осуди денешниот настан во центарот на Скопје, кога беше прободено 16-годишно момче, барајќи МВР и одговорните да сторат многу повеќе од „барање на сторителите“, нешто што според „Комити“ досега било пракса кога биле напаѓани нивни членови.

Соопштението на навивачката група на Вардар го пренесуваме во целост:

СООПШТЕНИЕ НА НАВИВАЧКАТА ГРУПА „КОМИТИ ЗАПАД“

По повод немилиот настан кој се случи попладнево (1. март 2018.) на Рекорд, каде што еден млад (16) член на нашата навивачка група „Комити Запад“, враќајќи се од училиште беше брутално нападнат и прободен три пати со нож во пределот на стомакот – кој моментално е во болница и му се извршуваат хируршки зафати и е во лоша ситуација – од страна на три лица, членови на (не)навивачката група Шверцери, навивачката група реши да излезе со свое соопштение.

Ваквите настани се секојдневни и се’ повеќе земаат замав и се косат против сите навивачки кодекси и правила. Но овие навивачки правила и кодекси за некои т.н. навивачи (ако може да се наречат и навивачи) не важат. Зарем некој треба да загине само затоа што навива за спротивниот клуб? Што ако и членовите на нашата навивачка група почнат да ги практикуваат нивните правила и да почнат да бодат со ножеви беспомошни деца и напаѓаат 10 против 1? Не е проблем, ќе ги заборавиме и ние сите тие навивачки кодекси и правила против сите оние кои сакаат така да играат и ќе одиме по принципот ’око за око – заб за заб’, па ќе го видиме крајот каков ќе биде.

Прашање и до МВР. Што презема МВР во вакви ситуации, кога млади Македонци се напаѓани и прободени со ножеви од страна на Албанци? Само „се трага по сорителите“ и толку? Како може секогаш да се трага по сторителите кога се работи за вакви случаи кога Македонци се напаѓани, но кога е обратна ситуација, експресно да се наоѓаат сторителите (некогаш и невини се осудувани, без разлика на фактот што не учествувале, но само колку да има некој осуден и тоа да се претстави на јавноста)?

На нашиот млад член му посакуваме што побрзо да закрепне од повредите.

Се вчитува...