Кошаркарски квалификации за ОИ: Филипини не направи ново чудо, елиминација и за Грузија

Кошаркарите на Грузија ги совладаа Филипините со резултат 96:94 во вториот натпревар од квалификацискиот турнир за Олимписките игри. Филипините ја совладаа Летонија во првиот натпревар и испишаа историја на сензационален начин бидејќи тоа беше нивната прва победа во историјата над европски тим.

Сега им требаше победа за да ја „исчистат“ групата А во Рига, но Грузијците успеаја да се вратат по поразот од Летонија и со триумф што ништо не значи ја израмнија ситуацијата во групата, па сега сите имаат 1-1. резултат. Победата од 96:94 не беше доволна, бидејќи Грузија мораше да победи со најмалку 18 разлика за да ги елиминира Филипините.

Најефикасен беше играчот на Филипините Џастин Браунли со 28 поени, 8 скока и 8 асистенции. Рамос имаше 16, Перез 14, а Њуком 12 поени. Грузија ја предводеше Сандро Мамукеласвили со 26 поени, 7 скока и 3 асистенции, Гога Битадзе имаше 21 со 9 скока, а Торнике Шенгелија со 17 поени, 3 скока и 7 асистенции.

Се вчитува...