Кошаркарските прволигаши ги „запалија моторите“ (ФОТО)

Прволигашите започнаа со подготовките за новата сезона која повторно ќе брои 12. клуба, а се очекува да започне на првиот или вториот викенд во месец октомви (2. и 3. или 8. и 9.) За разлика од сезоната 2020/21, македонската кошарка овој пат ќе има и пет претставници надвор од нашите граници.

МЗТ Скопје и Пелистер ќе настапуваат во АБА2 лигата, Куманово, ТФТ и Академија ФМП во БИБЛ лигата, а кумановци и скопјани ги очекуваат и дуели во квалификациите за Еврокупот на ФИБА кои ќе бидат одиграни од 28. септември и 1. октомври.

Се вчитува...