Кристијансанд е нов европски шампион: Норвешка по 10 години владее повторно со женскиот ракомет

Норвешка, преку својот шампион екипата на Кристијансанд Виперс повторно владее со европскиот клупски женски ракомет. Норвежанките се нови шампионки на Европа откако славеа во финалето против Брест Бретањ со 34-28 за прва европска титула во својата историја.

Норвежанките одиграа одличен натпревар уште од стартот со водството од 1-5 најавувајќи го трофејот. По предноста од пет гола на полувремето, второто полувреме беше само рутина.

Најдобра во победничкиот тим беше Рејстад со 12 гола, пред Кнедликова со шест, а Локе и Амцен завршија со по четири реализации. Кај Брест, Грос погоди осум пати.

За Норвешка ова е прва титула во Лигата на шампионките по десет години. Последниот норвешки тим на врвот на Европа беше Ларвик во сезоната 2010/11.

Се вчитува...