Куп на Македонија: Шкендија подобра од Кит Го, Шкупи минимално со Велешта, Борец убедлив со Њу Старс

Шкендија триумфираше над второлигашот Кит Го со 0-2 во натпревар од 1/16 финалето од Купот на Македонија. Водство од 0-1 за тетовци донесе косовскиот интернационалец Аденис Шала во 23. минута, додека конечните 0-2 ги постави Љупче Дориев во 92. минута.

Со иста мера и Шкупи триумифираше над Велешта. Победничкиот погодок за тимот од Чаир го постигна Марко Ѓорѓиевски во судиското продолжение од првото полувреме. Од денешните мечеви најубедлив беше Борец кој славеше над Њу Старс со 1-4.

Куп на Македонија 1/16 финале: 

Кит Го – Шкендија 0-1

Велешта – Шкупи 0-1

Њу Старс – Победа 1-4

Детонит – Македонија ЃП 0-4

Победа – Вардар 1-1 (пенали 4-5)

Беса – Скопје 1-2

Локомотива – Охрид 0-2

Гостивар – Ренова 0-4

Љуботен – Пелистер 0-9

Кораб – Беласица 1-2

Слога Виница – Работнички 0-3

Новаци – Тиквеш 0-2

Каменица САСА – Струга 0-2

Воска – Брегалница 0-1

 

Се вчитува...