Квалификации за ЛШ: Победа за косовски Балкани, ФЦСБ даде седум гола, катастрофа за црногорскиот првак

Денеска се одиграа шест натпревари од 1. квалификациско коло во Лигата на шампионите, во кој најголемото изненадување го направи литвански Паневезис, кој со убедливи 3-0 го совлада составот на Хелсинки од Финска, и така направи голем чекор кон следната фаза.

Линколн од Гибралтар го совлада тимот на Хамрун од Малта и тоа како гостин со 0-1, додека ТНС го порази црногорскиот првак Дечиќ, и го доведе пред елиминација. Косовски Балкани триумфираше над Санта Колома од Андора со 1-2 на гости, а Викингур и Шамрок одигра без голови.

Најубедливиот триумф го оствари романска ФЦСБ која со 1-7 го совлада шампионот на Сан Марино, Виртус.

Се вчитува...