Лајпциг на крилата на Вернер до три од три на стартот на сезоната во Бундеслигата (ВИДЕО)

Лајпциг со три од три ја стартуваше новата сезона во Бундеслигата откако вечерва во првиот натпревар од третото коло славеше со 1-3 на тешкото гостување кај Борусија Менхенгладбах.

Одличниот Тимо Вернер повторно беше главниот актер во победата на гостите, откако беше стрелец на три гола. Првиот во 38. минута, по асистенција на Форсберг, а вториот во 47. по асистенција на Поулсен. Емболо во 91. минута го намали резултатот на 1-2, а две минути подоцна имаше шанса и да донесе нерешено за својот тим, но од пет метри со глава биеше непрецизно, по што следеша казна од Вернер кој со својот трет гол ги постави конечните 1-3.

По првите три кола Лајпциг покажува дека е сериозен кандидат за прекинување на доминацијата на Баерн Минхен и Борусија Дортмунд во германскиот фудбал. Менхенгладбах го доживеа првиот пораз сезонава, а има исто толку и победи и нерешени средби.