Лајпциг сервираше „петарда“ за Шалке

Лајпциг ја продолжува битката за шампионската титула со Баерн Минхен, откако во 23. коло од Бундеслигата славеше со убедливи 0-5 на гостувањето против Шалке 04.

Лајпциг победата ја најави со голот на Сабицер уште во 1. минута од натпреварот. Во второто полувреме следеа уште четири погодоци за повеќе од убедлива победа.

Со овој триумф, Лајпциг е со 48 бода, еден помалку од водечкиот Баерн Минхен.

Се вчитува...