Лазаров: ШТЕТА, да беа Жути и Деки сигурен сум дека ќе бевме во ТОП 8!

arbervil baner

Капитенот на македонската репрезентација Кирил Лазаров веднаш по денешниот осминафинален дуел искажа задоволство од начинот на кој Македонија се претстави во Франција, но потенцираше разочараност затоа што некомплетни ја дочекавме средбата со Норвежаните…

Лазаров е убеден дека доколку бевме со Манасков и Миркуловски во тимот, Македонија сега ќе играше во четвртфиналето на Мундијалот.

„Мора да кажам дека сигурен сум дека доколку бевме со Деки и со Жути денеска против Норвешка сега ќе игравме во четвртфиналето. Норвежаните воопшто не се така доминантна селекција, како што зборува резултатот, но хендикеп за нас беа повредите. Штета. Но, главите горе, мислам дека квалитетно се претставивме на Мундијалот, имавме одлични натпревари и треба да веруваме во оваа генерација која е пред нас. Ни следат детални анализи на се што се случуваше тука, но мислам дека сега наредно. веќе чекорејќи по зацртаниот пат, сигурно ќе играме и на Европското првенство во Хрватска“ – рече Лазаров.

Се вчитува...