Лажни прегратки: Себичноста на Мбапе кон Меси е повеќе од очигледна (ВИДЕО)

Низ целата своја кариера Лионел Меси беше навикнат се да се врти околу него на фудбалските терени. Но, се доаѓањето во ПСЖ каде е далеку од своето препознатливо ниво потполно засенет од Килијан Мбапе, кој полека но сигурно веќе се наметнува како најдобар светски фудбалери.

Аргентинецот сезонава е само на четири гола во Лига 1, што секако е поразувачки податок за човекот кој има дури шест „Златни копачки“ за најдобар стрелец во Европа.

И, на синоќешниот меч против Стразбур кој заврши без победник (3-3) брилјираше Мбапе со два гола, а Меси беше во тотален аут.

Многумина го обвинуваат и Мбапе дека себичен кон Меси и дека едноставно не сака да проигрува со Аргентинецот, но што волшебникот од Росарио дефинитивно не е навикнат. Првата ситуација се случи во финишот на првото полувреме при 1-1, кога Мбапе очигледно не го проигра Меси во одлична позиција, па шансата пропадна.

Најочигледниот пример на себичноста на Мбапе се случи во судиското продолжение при 2-3 за ПСЖ кога гостите имаа одлична ситуација да ја заокружат победата. Мбапе повторно го имаше осамениот Меси, но повторно се одлучи да шутира и промаши.

Се вчитува...