ЛЕ: Милан го „здроби“ Рен, Бенфика со гол од пенал на Ди Марија во 98. минута до триумф (ВИДЕО)

Милан веќе е во осминафиналето од Лигата на Европа откако во првата 1/16-финална пресметка славеше убедливо со 3-0 против француски Рен на домашен терен.

Чудо треба да се случи на реваншот за да „миланезите“ не успеат да се пласираат во следната рунда натпревар од Лигата на Европа.

Милан целокупната задача на „Сан Сиро“ си ја заврши во првите 50 минути од мечот. Лофтус-Чиг најпрво погоди во 38. минута а потоа и во 48. минута, а Леао заокружи на 3-0 во 52. минута.

Феноменална победа запиша и Карабах кој со 2-4 славеше на гостински терен против Брага, па исто така веќе со една нога е во осминафиналето од Лигата на Европа.

Бенфика со голот на Ди Марија во 98. минута од пенал успеа да дојде до победа од 2-1 против Тулуз.