ЛЕ: Рома се извлече, Башакшехир со гол во 90. минута го елиминираше Менхенгладбах во најдраматичната Група Ј

Рома се извлече а турски Башакшехир во драматичен натпревар со гол во последните секунди од мечот се избори за европска пролет во Лигата на Европа, во највозбудливата Група Ј од второто по квалитет европско клупско натпреварување.

Во последното, 6. коло, од групната фаза, Рома ремизираше (2-2) со Волфсбергер што и беше сосема доволно за второто место во групата и пласман понатаму во Европа. Башакшехир, пак, го шокираше Менхегладбах во 90. минута, победувајќи со 1-2 со гол на Французинот Енцо Кривељ. На тој начин Турците го освоија првото место во групата, додека Менхенгладбах испадна и покрај тоа што му беше неопходен само бод за продолжување понатаму на европската сцена.

Од Групата Г, Глазгов Ренџерс и Порто обезбедија европска пролет, а во Групата Л, Манчестер јунајтед убедливо со 4-0 го победи АЗ Алкмар во натпревар без резултатско значење со оглед на тоа што и двете екипи од претходно веќе обезбедија место во елиминациската фаза од Лигата на Европа.