Лејк Луис зеде уште една жртва – погина 17 годишен скијач

[two_third last=”no”]…[/two_third]

Младиот германски скијач Макс Буркхарт (17) им подлегна на тешките повреди по падот на трката во спуст во Лејк Луис. Бургхарт во полна брзина заврши во заштитната мрежа и во критична состојба, итно беше пренесен во болницата во Калгари. Несреќата се случи во вторникот, а еден ден подоцна младиот германски скијач почина како последица на тешките повреди.

Ова е втора трагедија сезонава на канадската патека, само три недели откако на тренинг погина францускиот скијач Давид Пуасон.

skijac

Се вчитува...