Левандовски ги згасна надежите на Наполи, Барселона до 1/4 финале во ЛШ (ВИДЕО)

Барселона успеа да го совлада Наполи на реванш 1/8 финалниот натпревар и да се пласира во следната фаза со вкупни 4-2. Шпанскиот гигант не беше сигурен се до последните минути, кога Наполи имаше можност да дојде до нерешено и да се избори барем за продолженија, но крајот на надежите на „Наполитанците“ стави Левандовски.

Брзи два гола на Барселона во првиот дел. Во 15. минута Фермин Лопез донесе предност, а потоа две минути подоцна Кансело успеа да го најде патот до мрежата, и да зголеми на 2-0. Рахмани до крајот на полувремето ја врати надежта за Наполи.

Во вториот дел шанси на двете страни. Наполи прокоцка можност за 2-2, а потоа по одличната акција Левандовски става печат на победата на Барса.