Левандовски во „Клубот 200“ на Баерн Минхен

Роберт Левандовски го постигна вториот гол за Баерн при победата од 3-0 над Црвена Звезда, што е јубилеен 200. погодок на полскиот ас во дресот на баварскиот гигант.

Тој досега има одиграно 249 натпревари за Баерн на кои 200 пати ја има затресено противничката мрежа, и тоа 135 гола во Бундес-лигата, 37 во Лигата на шампионите и 28 во куп-натпреварувањата.

Левандовски би требало во текот на сезонава да го мине Карл-Хајнц Румениге, кој има постигнато 217 погодоци за баварскиот гигант. Апсолутен рекордер во оваа категорија е легендарниот Герд Милер, со 506 голови во дресот на Баерн.

Се вчитува...