ЛИГА ЕВРОПА: Адеми до реми со Феенорд, победи на Милан и Тотенхем

Милан со победа ја стартуваше сезоната во групната фаза од Лигата на Европа, триумфирајќи со 1-3 на гостувањето против Селтик во Шкотска.

Македонскиот репрезентативец Аријан Адеми, пак, по паузата поради повреда се врати во првиот тим на Динамо Загреб кој ремизираше без голови со холандски Феенорд.

Убедлива победа запиша и Тотенхем од 3-0 против ЛАСК со погодоците на Лукас и Сон, и автоголот на Андраде

ЛИГА ЕВРОПА (1. КОЛО)

ГРУПА Г

Брага – АЕК 3-0

Лестер – Зорја 3-0

ГРУПА Х

Селтик – Милан 1-3

Спарта Прага – Лил 1-4

ГРУПА И

Виљареал – Сиваспор 5-3

Макаби Тел Авив – Карабах 1-0

ГРУПА Ј

Тотенхем – ЛАСК 3-0

Лудогорец – Антверпен 1-2

ГРУПА К

Динамо З. – Феенорд 0-0

ВАЦ – ЦСКА Москва 1-1

ГРУПА Л

Хофенхајм – Ц. Звезда 2-0

Либерец – Гент 1-0

Се вчитува...