Лига Европа: Арсенал ја освои Атина, Рома минимално до триумф со Гент

Рома и Арсенал со минимална предност од 1-0 ќе ги очекуваат реванш дуелите против Гент односно Олимпијакос во 1/16-финалето од Лигата на Европа.

Римјаните пред своите навивачи славеа против Гент благодарение на голот на Перез уште во 13. минута од средбата…

 

Арсенал, пак, до победата на гостувањето против Олимпијакос во Атина дојде со голот на Лаказет во 81. минута.

 

Најубедливата победа од вечерните дуели ја запиша Вулверхемптон славејќи со 4-0 против Еспањол.

ЛИГА ЕВРОПА – 1/16-ФИНАЛЕ (први натпревари)

АЗ Алкмар – ЛАСК 1-1

АПОЕЛ – Базел 0-3

Рома – Гент 1-0

Олимпијакос – Арсенал 0-1

Баер Леверкузен – Порто 2-1

Глазгов Р. – Брага 3-2

Волфсбург – Малме 2-1

Вулверхемптон – Еспањол 4-0

Се вчитува...