ЛИГА ЕВРОПА: Македонската пресметка во Ријека му припадна на Елмас

Македонската пресметка во 3. коло од Групата Ф во Лигата на Европа му припадна на Елиф Елмас. На дуелот во Ријека, Наполи во чии редови од првата минута настапи Елмас триумфираше со 1-2 против истоимениот хрватски клуб за кој целиот натпревар го одигра Дарко Велковски.

Елмас настапи до 59. минута кога беше заменет од Руиз, а „наполитанците“ до победата дојдоа во 62. минута со автоголот на Браут, и тоа со пресврт откако Ријека поведе со голот на Муриќ уште во 13. минута.

Во вториот натпревар од Групата Ф, Реал Сосиедад на домашен терен триумфираше против АЗ Алкмар со 1-0.

Во Групата А, Рома убедливо триумфираше со 5-0 против романски Клуж, додека во Групата Ј, Тотенхем победи со 1-3 на гостувањето против Лудогорец.