Лина со победа стартуваше на силниот турнир во Москва

Најдобрата македонска тенисерка, Лина Ѓорческа успешно стартуваше на ИТФ фјучерсот вреден 25.000 долари кој се игра на тврда подлога во Москва.

Ѓорческа славеше против 22-годишната Лучија Бронзети од Италија, која е подоброрангирана пласираната на ВТА листата. Иако Италијанката го доби првиот сет со 5-7, сепак македонската тенисерка ги доби следните со 6-4 и 6-4.

Во 2. коло Ѓорческа ќе игра против шестата носителка, Анастасија Захарова од Русија.

Се вчитува...