Македонија се најде на 18. место на ЕХФ ранг-листата

Машката ракометна репрезентација на Македонија се наоѓа на осумнаесеттото место на листата на најдобри ракометни сили на Европската ракометна федерација (ЕХФ).

Македонија има освоено 94 бода кои ги собра на СП 2021 во Египет, ЕП 2022 во Унгарија и Словачка, како и СП 2023 во Полска и Шведска.

На врвот на ранг-листата се наоѓа актуелниот светски шампион Данска, пред Шведска и Шпанија, а во топ 10 уште се наоѓаат и Франција, Норвешка, Германија, Унгарија, Хрватска, Исланд и Словенија.

Се вчитува...