Македонија загуби од Украина на стартот од Европското првенство во ракомет на плажа

Македонската женска репрезентација во ракомет на плажа го почна со пораз настапот на Европското првенство во Назаре, Португалија.

На стартот од шампионатот македонските ракометарки загубија од селекцијата на Украина со 0-2 во сетови. Во првиот сет Македонија загуби со 8-20, додека вториот го загуби со 16-23.

Најдобри поединки во редовите на составот на Златко Мојсоски беа Ана Марија Божиновска со шест голови, а Маркоска, Јанкуловска, Гулицоска и Диневска запишаа по четири.

Македонија денеска од 15 часот игра и против селекцијата на Холандија, додека последниот меч во групата го играме утре против Португалија од 13 часот.

Се вчитува...