Македонскиот дуел во Лига Европа за Алиоски, Реал Бетис го освои Рим

Македонскиот дуел во Лига Европа помеѓу Фенербахче на Езгјан Алиоски и АЕК Ларника на Иван Тричковски заврши со победа за турскиот состав кој го одбрани домашниот терен славејќи со 2-0. Батшуаји донесе предност за домаќините во 26. минута, а автоголот на Мамас во 80. минута ја потврди победата.

Алиоски го започна натпреварот и одигра 90. минути, додека Тричковски доби шанса во 80. минута, но не успеа да му помогне на својот тим во Истанбул.

Реал Бетис ја забележа и третата победа во 3. коло од Лига Европа откако славеше на гостувањето кај Рома со 1-2. Дибала донесе водство за „волчицата“ од белата точка во 34. минута, но шест минути подоцна Родригез го изедначи резултатот. Победоносниот гол го постигна Луиз Енрике во 88. минута.