Медведев: Нема стоп, со полна сила ќе нападнам и во Синсинати

Рускиот тенисер Данил Медведев истакнува дека одбраната и нападот биле клучен фактор во неговата победа над Рејли Опел (6-4, 6-3) во Мастерс финалето во Торонто.

Тоа беше четврта мајсторска титула за 25-годишниот Русин.

„Поразот на Олимписките игри беше многу тежок за мене, еден од најтешките порази во кариерата. Тоа може да има влијание на следните турнири, и затоа сум уште посреќен што го освоив Торонто. Така функционира тенисот, ако порано загубам во Синсинати, тоа разочарување ќе надвладее во однос на титулата овде. Но, да, сакам да продолжам да играм на исто ниво во Синсинати и УС Опен, успеав пред две години, се надевам дека и сега “, рече Медведев, додавајќи:

Медведев е првиот носител и во Синсинати, а таму, во второто коло, го чека подобриот од дуелот меѓу Накашим и Мекдоналд.

„Мојот сервис не беше совршен, тој имаше некои можности, но јас бев одличен во офбрана и ги одбивав неговите напади, мислам дека имаше еден или два лесни гема, јас доминирав во другите. За мене, искуството е главниот фактор – во првото мајсторско финале, лесно загубив од Рафа. Веројатно е истото со Рејли, очекувам да биде поопасен во следната слична ситуација“, заклучи Данил.

Се вчитува...