Медведев: Новак ми е пријател, пријатно е кога говорите со него

Новак Ѓоковиќ и Данил Медведев оваа сезона два пати се среќаваа во финалните натпревар на гренд-слемови. Во Австралија славеше Србинот, додека на УС Опен Русинот дојде до својот тим голем трофеј.

Но, „ривалитетот“ тоа не ги спречи првиот и вториот рекет на светот пред почетокот на мастерсот во Париз заедно се подготвуваат во Франција каде одиграа и неколку меѓусебни средби.

„Од кога влегов во Топ 10 немаме тренирано заедно. Не знаев што да очекувам, не ни знаев колку е подготвен Новак. Беше одлично, игравме еден сет два часа. Потоа разговаравме 15, 20 минути. Сакам да говорам со него, многу е пријатно. Можам и да кажам дека ми е пријател. Ми беше задоволство и одлично си поминав. Ретко се случува првиот и вториот тенисер на светот да тренираат заедно. Беше преубаво“, изјави Медведев.

Се вчитува...