Мејер и Елиот, нови Американци во Фени индустри

Фени индустри ги засили своите редови со двајца странски кошаркари, откако кавадаречкиот клуб денеска потпиша договори со Американците Лук Мејер и Доминик Елиот.

Мејер е крилен кошаркар со одлични предиспозиции кој доаѓа од Универзитетот ЦМУ (Централ Мичиген), каде ланската сезона постигнуваше по 9,8 поени и 4,8 скокови по натпревар.

Што се однесува до Доминик Елиот, овој кошаркар најдобро се снаоѓа како крилен центар. Првиот европски ангажман му беше во словенечкиот АБА-лигаш Крка, а ланската сезона настапуваше најпрвин во Швајцарија, а потоа и во исландскиот прволигаш Кефлавик.

Претходно Фени индустри потпиша договор и со капитенот Јане Петровски, а се очекува во текот на следната седмица да бидат ангажирани и уште неколку домашни играчи.

Се вчитува...