Мекграт сензационален победник на слаломот во Флакау, легендарниот Мани Мелг му кажа збогум на скијањето

Младиот норвешки скијач, Ли Атле Мекграт е сензационален победник на слаломската трка од сезоната во светскиот куп која вечерва се возеше во австрискиот Флакау. Норвежанецот до својата деби победа во светскиот куп стигна со вкупно време од 1:52.51 минута, што беше за 29 стоти делови од секундата подобро од второпласираниот, Французин Клеман Ноел.

Подиумот го надополни Швајцарецот, Даниел Јуле кој доцнеше 64 стотинки зад времето на победникот.

Својата последна трка во светскиот куп ја имаше легендарниот италијански скијач Манфред Мелг.

 

Се вчитува...