Меси „ефект“ – Поради огромниот интерес, ПСЖ реши да го прошири стадионот на 80.000 гледачи

Лионел Меси, еден од најдобрите фудбалери на денешницата реши ова лето да го засили Пари Сен Жермен во бомбастичниот трансфер од Барселона, па француската престолнина е во делириум од неговото доаѓање, а тоа уште повеќе го мотивира газдата Насер Ал Келаифи за сериозна инвестиција и тоа проширување на стадионот.

ПСЖ е еден од 20-те гиганти на европскиот фудбал кој има најмал стадион по капацитет, од неполни 50.000 гледачи, а сега кога „светците“ направија невиден дрим-тим, зашто покрај Меси дојдоа и Џиџо Динарума, Серхио Рамос, Џорџино Вајналдум, Ашраф Хакими, а тука се и Нејмар, Килијан Мбапе, Марко Верати, Анхел Ди Марија…, па „Паркот на принцовите“ сега е претесен за сите кои сакаат да уживаат во игрите на ѕвездениот париски тим.

Ал Келаифи веќе најавил дека ќе разговара со париската градоначалничка за проширување на стадионот и тоа на 80.000 гледачи.

„Нашиот стадион ‘Паркот на принцовите’ е моментно многу мал. Мора да разговараме со Ана Хидалго, градоначалничката на Париз, за проширување. Го сакам овој стадион, но тој мора да се прошири. Тоа е важно за иднината. Секој клуб има барем 80.000 навивачи на својот стадион, зашто обврска ни е да го прошириме и реновираме“, изјави Келаифи.

Кога станува збор за Катарецот кој не жали пари, нема да биде долго чекањето ако добие дозвола, а веројатно штом почне таа реконструкција, ПСЖ нема да биде изненадување ако игра на најголемиот париски стадион „Сент Дени“, кој е со капацитет од 80,698 гледачи и многу брзо да почне со уште поголема заработувачка од влезници.

Се вчитува...