Михаилов: Во куп финалињата не постојат фаворити

Силекс и Македонија Ѓорче Петров ќе се сретнат во 29. финале во националниот Куп на Македонија кој во петок ќе се игра на арената „Тодор Проески“ во Скопје.

Тренерот на клубот од Кратово, Горазд Михаилов пред куп финалето вели дека во финалните натпревари не постојат фаворити.

„Силекс минатата година испадна, но го освои купот. Ние сме бранители на титулата и сме единствен второлигаш кој ќе го брани трофејот. Настапувавме во втората лига и брзо обезбедивме враќање во елитата, нешто што ни беше приоритет сезонава. Кој и да игра утре ќе го даде максимумо. Респект за нашиот противник кој до последното коло беше во игра преку ПМФЛ да избори влез во Европа преку лигата. Со победите против Брегалницаи и Пелистер ни се отвори шанса за ново куп финале. Ќе дадеме се од себе, но се надевам дека ќе победи фудбалот. Во вакви натпревари нема фаворити, но сепак противникот како прволигаш ќе има блага предност“, изјави Михаилов. 

Натпреварот меѓу Силекс и Македонија Ѓорче Петров кој ќе се игра на арената „Тодор Проески“ во Скопје е закажан за во петок (20.05.2022) со почеток во 18 часот.

Се вчитува...